Termín Prague Powerchair open  29. – 30. 9. 2017.

Téměř už tradicí se stala účast Indians Plzeň na mezinárodním turnaji, který v Praze pořádá spolek Flor-in, jenž momentálně zastřešuje činnost dvou florbalových týmů a to New Cavaliers a Red Dragons. Datum této jedinečné akce, při které se na palubovce sportovních hal střetávají týmy z různých koutů Evropy, je proměnné, kvalita, nasazení a dobrý duch turnaje však zůstávají.

Letos se náš tým rozjel do matičky stověžaté 29. září, aby se nechal prověřit domácí i zahraniční konkurencí, jak je na tom před blížícím se startem domácí soutěže. Ve sportovní hale Na Třebešíně se každý s každým utkalo sedm týmů.

Jako první se nám postavili do cesty naši staří známí Jaguáři a protože se nám vydařil závěr loňské sezony, věřili jsme, že proti mistrům ligy můžeme uhrát solidní výsledek a i bodový zisk by nemusel být nereálný. To by však nesmělo přijít to, co se dělo při přípravě na zápas i přímo v něm. Pro velké bolesti v zádech jsme museli na hřišti oželet naší novou posilu Markétku Petráčkovou. Shodou různých okolností, seděl Míša Enge v autě na parkovišti a pomoci se mu dostalo, až když se s blížícím začátkem zápasu dovolal naší zlaté Marcelce. Lukáš se Zdendou bojovali s nastavením zapůjčeného vozíku a naší Jitušce neprojel balonek pod vozíkem. Díky těmto zádrhelům a zároveň dobré vůli pořadatele byl začátek zápasu posunut o 15 minut a ani tak jsme nevyjeli do zápasu kompletní. První poločas hraný na 10 minut podle toho také vypadal. Do brány nám začal padat jeden gól za druhým a my si po přídělu šesti branek oddechli, když přišla na řadu přestávka. Druhý poločas byl už o něčem jiném, ale i přes jeho výhru 3:1 se nám úvodní vystoupení nevyvedlo a my si odnesli porážku 7:3.

To druhé utkání s našimi bratry Kavalíry už sneslo přísnější měřítko kvality předvedené hry a i výsledek byl pro nás radostnější. Už v posledních střetnutích se jednalo o velmi vyrovnanou přetahovanou o gól a nejinak tomu bylo i tentokrát. Ve vedení se střídali oba týmy, šťastnější jsme nakonec odešli my, po výhře 5:4.

Ve třetím zápase jsme poměřili síly s prvním zahraničním hostem a to Hurricanes Bochum. Už dříve naše vzájemné souboje končili vítězstvím jedno či druhého celku o gól a stejně to dopadlo i letos. První jsme skórovali my a i nadále jsme si vytvářeli šance, jen ta druhá pojišťovací branka ne a ne padnout. To se nám bohužel v závěru zápasu vymstilo. Nejdříve soupeř vyrovnal, a když dvě minuty před koncem musel díky zlomené holi opustit hřiště Míša Enge, dokonali Huricanes obrat, zvítězili 2:1 a my ztratili tolik cenné body do tabulky.

Hned vzápětí na nás čekal soupeř z apeninského poloostrova. Celek Shark Monza byl papírovým favoritem, nám se však povedl úvod zápasu a ujali se vedení. Po celý mač jsme s Italy drželi krok a před jeho koncem vedli dokonce 4:3. Vítězství nám však frnklo mezi prsty a my padli těsně 5:4.

Po tomto dvojzápase nás čekala delší pauza a po ní i poslední utkání pátečního hracího dne s Red Dragons. Hned od úvodní minuty se vyvíjel obraz hry v náš prospěch a následovaly i branky. Draci jsou letos oslabení a hledají novou tvář své hry, i díky tomu se skóre zápasu zastavilo na 8:0.

V našem posledním utkání ve skupině jsme se utkali v sobotu ráno a největším favoritem celého turnaje Black Knights. Soupeř má ve svém středu jednoho z nejlepších hráčů světa Nasim Afrah, který skoro celý zápas vyčkával na střídačce a čekal, jak si bez něho zbytek týmu poradí. A my se snažili, bojovali a do 19 minuty drželi přijatelný výsledek 3:3. Na necelou poslední minutu ale Nasim nastoupil a o cenný bod proti Black Knights nás připravil, zápas skončil 4:3 pro německý tým.

Tato porážka i předešlé výsledky nás tak odsoudili bojovat o konečné 5-7 místo. Oproti předešlým mačům se hrálo 2x 15 minut. V prvním zápase o umístění jsme narazili na Red Dragons Praha a stejně jako v tom sobotním utkání byla iniciativa převážně na naší straně. V bráně však úřadoval Jarda Novotný, který dlouho nepropustil za svá záda žádnou z našich nespočetných střel. Ač ve své svatyni dělal, co mohl a i ostatní přepečlivě bránili své výsostné území, podařilo se nám nakonec přeci jenom párkrát skórovat, zápas skončil 4:0 pro Indiány.

Rozloučení za celým turnajem pak pro nás obstaral souboj s Kavalíry. A stálo to za to, vyrovnané utkání, kde se jeden tým přetahoval s tím druhým o vedení, a akce střídala protiakci, nabídlo drama, které moc nepotěšilo naše věrné fanoušky i trenéra. Zbývalo pouhých 14s do konce, když se podařilo New Cavaliers dorovnat naše jednobrankové vedení na 7:7 a poslat zápas do prodloužení. Tam nás postihla smůla, když krátce po úvodním hvizdu následoval za posunutou branku penaltový nájezd, který s přehledem proměnil Tomáš Suchý a rozhodl tak o výsledku 8:7 a pátém místě pro Kavalíry. Indians Plzeň tak v celkem vyrovnaném turnaji obsadili 6. místo. Ač je náš sport sportem kolektivním, musím vyzdvihnout výkony našeho kapitána Jana Vaňka, kterému patří třetí místo v celkové produktivitě i za nejlepšího střelce.

V boji o medailové umístění si skvěle vedli Jaguáři. V semifinále zdolali Hurricanes Bochum 6:1, mohli se radovat z finálové účasti a připravovat se na německého mistra. Ve druhém utkání totiž neponechali Black Knights nikoho na pochybách, kdo je na hřišti pánem a porazili Sharks Monzu 6:0.

O třetí místo tak proti sobě nastoupili Sharks Monza a Hurricanes Bochum. Ve velmi vyrovnaném střetnutí byl nakonec šťastnější italský tým, který ten německý udolal 2:1.

Finálový souboj byl zpočátku vyrovnaný, na vedoucí góly Black Knights odpověděli Jaguáři dvakrát vyrovnávací brankou, poté se však německá mašina rozjela, a i když se snažili Jaguáři pečlivě bránit, začal se rozdíl mezi naší a německou špičkou ukazovat naplno. Po třiceti minutách tak svítilo na monitoru konečných 13:5 pro Black Knights.